All for Joomla All for Webmasters

Nová kolekcia tour de france 2017

14. etapa Tour de France 2017

Záverečnú akciu rozbehol Oliver Naesen, ale o etapový triumf bojovali Michael Matthews a Greg van Avermaet, a úspešný bol austrálsky pretekár. Na tretiu priečku sa dostal Boasson Hagen. Posledné úseky vytvorili dieru v pelotóne a Fabio Aru stratil v cieli 26 sekúnd a stratil žltý dres, ktorý si znovu oblečie Chris Froome.
 
Finále odštartoval Oliver Naesen, za ktorého sa zavesili Gilbert, Avermaet a Matthews. Jazdec tímu Quick-Step Floors potom nechcene rozbehol špurt pre svojich súperov a v tomto súboji bol silnejší Michael Matthews, ktorý získal druhý triumf na TdF. Austrálsky jazdec presne načasoval svoj útok, aby si poradil s Avermaetom, ktorý nemal na páske potrebnú silu, aby ho prekonal tak, ako pred dvomi rokmi Petra Sagana. Matthews sa odmenil svojim kolegom za celodennú prácu najlepším spôsobom, tím Sunweb sa teší na Starej dáme druhýkrát za sebou.
 
Greg van Avermaet si postrážil svoju pozíciu na konci etapy, ale nebol z toho etapový triumf, hoci aj jeho kolegovia sa nadreli počas celého dňa. Pred páskou sa predieral dopredu Edvald Boassn Hagen, a ak by bol finiš posunutý o čosi ďalej, mohol obsadiť aj vyššiu pozíciu. Jeden z dnešných favoritov Sonny Colbrelli skončil len na šiestej priečke, dobrú koncovku ukázal Jay McCarthy a na konci si budoval pozíciu aj Zdeněk Štybar, ale na trati boli silnejší borci.
 
Vo finále sa vytvorili medzery medzi pretekármi a z jazdcov na GC prišli do cieľa vo vedúcej skupine iba Chris Froome, Daniel Martin a Rigoberto Urán. Britský jazdec tak nečakane dostal žltý dres, a to len kvôli tomu, že za pomoci kolegov si ustriehol pozíciu na čele pretekov. Daniel Martin a Rigoberto Urán znovu potvrdili, že patria medzi jazdcov, ktorým vyhovujú klasikárske dojazdy, a dnes si kvôli tomu o čosi polepšili v poradí.   
 
Fabio Au zaostal za Froomom až 25 sekúnd, bolo vidno, že vo finále mu veľmi chýbali kolegovia, pretože v hektickom dojazde sa musel predierať v pelotóne dopredu na vlastnú päsť, ale veľmi sa mu to nepodarilo. A preto sa znovu díva na chrbát svojmu britskému konkurentovi. Romain Bardet a Simon Yates stratili na staronového lídra pretekov štyri sekundy, Mikel Landa štrnásť sekúnd a manko zaknihovali aj Quintana s Contadorom. Rozdiely v cieli nemuseli byť veľmi veľké, ale vzhľadom na vyrovnaný priebeh pretekov je každá sekunda zaujímavá. 
 
Etapový triumf pomohol Michaelovi Matthewsovi, aby znížil svoju stratu na Marcela Kittela na 99 bodov, čo je stále veľa. Ale nemecký pretekár ukázal na konci etapy prvé známky únavy, čo môže byť dôležité v záverečnom týždni. Vo vrchárskej súťaži sa dostal na druhú priečku Thomas de Gendt, no Warren Barguil má k dobru 58 bodov. Simon Yates naďalej kraľuje súťaži do 25 rokov s pekným náskokom pred Louisom Meintejsom.  
 
Krátky opis trasy:
Štrnásta etapa bude pastvou pre puncheurov. Po dvoch rokoch si zopakujú špurt do kopca v meste Rodez, v sezóne 2015 tu Greg van Avermaet prešprintoval Petra Sagana. Úvodná časť etapy je jednouchou záležitosťou, ale druhá polovica sa uskutoční na zvlnenom teréne, kde pelotón musí jazdiť veľmi pozorne, aby brejku nenarástli krídla. Vedúcu skupinu nebudú stíhať šprintérske celky, ani favoriti na GC, preto ak bude zlyhávať v pelotóne spolupráca ostatných tímov, utečencom to len prospeje. V spomínanej edícii v roku 2015 boli poslední bojovníci chytení len na záverečnom kopci. Côte de Saint-Pierre je však vynikajúcou príležitosťou pre výbušných jazdcov na získanie etapy, preto ich kolegovia nebudú chcieť na trati hazardovať. Cieľové stúpanie je krátke a prudké, preto treba prísť do finále na potrebnej pozícii na čele pretekov, a potom správne načasovať zrýchlenie. Cieľová páska nie je priamo na vrchole Côte de Saint-Pierre, ale nachádza sa o niekoľko desiatok metrov ďalej.
 
Vysielanie na RTVS alebo online na :http://tour-de-france.sk/eshop/content/6-online-tv
od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 18:00 
zdroj: letour.fr
 

Táto webová stránka používa súbory cookies potrebné na poskytovanie funkčnosti stránky a vylepšovanie užívateľskej skúsenosti. Ďalším prehliadaním webu súhlasíte s používaním súborov cookies