All for Joomla All for Webmasters

Nová kolekcia tour de france 2017

3. etapa Tour de France 2017

Neskutočný Peťo Sagan (BORA-Hansgrohe) ovládol hromadný finiš tretej etapy Tour de France . V ťažkom záverečnom kopci sa udržal Porta aj Contadora a oslávil svoje 8. víťazstvo na Tour. Spurtovat začal nečakane skoro a 100 metrov pred cieľom sa mu ešte vyšmykla tretra z pedálu, ale nič z toho ho nerozhodilo. Na poslednú chvíľu ho stíhal Michael Matthews (Sunweb), ale bolo už príliš neskoro.
 
 
212 kilometrov dlhá etapa nás zaviedla z belgického Verviers do francúzskeho mestečka Longwy. Cestou pelotón prešiel pretekárskym okruhom F1 v Spa a Luxemburskom. Na rozdiel od včerajšej etapy sa dnes únik nevytvoril bezprostredne po štarte. Až po viac ako 12 kilometroch z balíka odišlo sextet jazdcov Adam Hansen (Lotto Soudal), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Romain Hardy (fortunei-Oscarov), Romain Sicard (Direct Energia), Nathan Brown (Canndonale-Drapač) a Frederik Backaert (want-Groupe Gobert).
 
Rovnako ako včera ale ani dnes únik nedostal príliš priestor. Náskok šestice sa málokedy prehupol nad 2 minúty. Čelo pelotónu po väčšinu dňa kontrolovali ako tímy s ambíciami na dnešnú etapu (Quick-Step Floors, BORA-Hansgrohe, BMC), tak tímy s cieľom udržať svoje lídrov v bezpečí (Sky, Trek-Segafredo).
 
Horúcou témou sa stali kombinézy, ktoré použili jazdci Sky pre úvodné časovku. Tie mali mať špeciálny povrch, vďaka ktorému sa okolo pretekára vytvárajú vzdušné víry, ktoré ho výrazne zrýchľujú. Na problém upozornil tréner tímu FDJ Fred Grappa. Podľa neho sú totiž porušením pravidiel UCI. Kauza sa dokonca dostala na obálku rešpektovaného športového denníka L'Equipe . Komisári UCI s tým ale podľa oficiálneho vyjadrenia nemôžu nič robiť, pretože pravidlá v tomto prípade nie sú jednoznačné. Podobné kombinézy navyše už v minulosti použili jazdci Movistar.
 
Tesne pod nájazdom do druhého podľa kategórií, kopca dňa - Côte de Wiltz - sa odtrhol Nils Politt a svoj náskok si udržal až na vrchol. V zjazde sa k nemu pridal Nathan Brown a dvojica potom pokračovala spoločne. Ďalšie horskú prémiu si už Brown nenechal vziať a 2 body ktoré na vrchole získal, mu postačili k zisku bodkovaného dresu. Ten tak plynulo prešiel od Phinneyho k Brownovi a zostal v tíme Cannondale-Drapač.
 
60 kilometrov do cieľa sa od pelotónu odpútala trojica jazdcov. Ako prvý zaútočil minuloročný víťaz na Mont Ventoux Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) a pridali sa k nemu Lilian Calmejane (Direct Energia) a Pierre-Luc Perichon (fortunei-OSCAR). Na čele sa tak ustálila skupina 9 jazdcov. De Gendt chcel ale útočil ďalej. Tentoraz sebou vzal Calmejana, Perichona a Hardyho z pôvodného úniku. Najdlhšie vydržal Lilian Calmejane, ktorý bojoval statočne až do úplného vyčerpania. Aj tak ho ale pelotón 10 kilometrov pred cieľom došiel.
 
Balík v posledných kilometroch zrýchľoval neuveriteľným tempom. Na čele sa miešali šprintérske tímy s tímami jazdcov na celkovej poradí a vzniknutý zmätok akoby vyzýval k pádom. Do jedného sa zamotal aj Vasil Kiryienka, ale s ľadovým pokojom sa opäť vrátil.
 
Krátke preview etapy:
Po časovkároch a šprintéroch sa dostanú do pohotovosti puncheuri či odolní šprintéri a už pred podujatím sa skloňovali dve mená pri pohľade na profil tretieho dňa - Peter Sagan a Michael Matthews. Svetový šampión nebol spokojný so svojím špurtom v predchádzajúcej etape, ale na krátkom kopci Longwy bude mať ideálnu príležitosť, aby si otvoril víťazné konto v tohtoročnej edícii. Sagan je dostatočne odolný, aby sa udržal na čele pelotónu až do samého konca, a potom vytiahol svoju silnú koncovku. Rovnakými kvalitami disponuje aj Matthews, preto sa vo finále očakáva ich vzájomný súboj. Hlavným kandidátom na etapový zahrá do kariet skutočnosť, že Longwy povolí tesne pred páskou, čo bude favorizovať ich špurt pred výbušnými jazdcami, ktorí by privítali náročnejšie sklony až na cieľovú pásku. Ich kolegov tak čaká dlhý deň na čele balíka, ale Bora so Sunwebom budú na to pripravení. Obidva celky však musia ušetriť energiu až do samého konca, aby na cieľovom stúpaní dokázali pokryť všetky ataky.
 
Na túto koncovku sa hodí aj Greg van Avermaet, ktorý má vybraté dve etapy na TdF, a toto je jedna z nich. Belgický cyklista disponuje kvalitným špurtom do kopca na konci ťažkých pretekov, ale tretia etapa bude mať jednoduchší priebeh, takže väčšiu šancu budú mať odolní šprintéri. Takúto koncovku si nemôže nechať ujsť ani Philippe Gilbert, ktorý bude mať obrovskú motiváciu, pretože sa bude štartovať v jeho rodnom meste. A okrem toho v stredu oslávi 35. narodeniny. Tím Quick-Step Floors však môže staviť aj na Trentina so Štybarom, takže belgický celok môže rozdávať karty v samotnom finále. V očakávanom špurte menšej skupiny sa môže presadiť Sonny Colbrelli, na svoju šancu čaká aj Boasson Hagen. V záverečnej fáze môže rozprúdiť stojaté vody Diego Ulissi a v takomto finále sa dokáže presadiť aj nenápadný Michael Albasini.    
   
Krátky opis trasy:
Ďalšia 200-kilometrová etapa prevedie pelotón cez tri krajiny. Úvodná časť sa odohrá na belgickom území, pričom sa bude štartovať v rodnom meste Philippa Gilberta. Väčšinu dňa strávia pretekári v Luxembursku, kde sa nachádzajú dve horské prémie, vrátane najťažšieho kopca tretej etapy Côte d’Eschdorf, a vyzývavý zvlnený terén. A na konci etapy sa Tour de France konečne vráti domov a hneď pripraví atraktívnu koncovku. Dojazd na krátkom kopci Longwy bude vyhovovať výbušným jazdcom, ale na čele pretekov budú musieť finišovať aj jazdci na GC. Cieľové stúpanie je najťažšie na začiatku, kde sa objaví aj maximálne prevýšenie jedenástich percent. Potom klesnú gradienty na šesť percent a posledná tretina výstupu sa odohrá na sklone štyri percentá. Na Longwy to bude taktická bitka medzi útočiacimi pretekármi a tými jazdcami, ktorí si budú veriť v malej skupine v špurte do kopca . Na víťazný útok sa hodia najprudšie úseky, ale tie sa nachádzajú tisíc metrov pred páskou, preto budeme zvedaví, či niektorí borci tu dokážu zlomiť odpor súperov, alebo na vrchole uvidíme špurt najodolnejších cyklistov.
 
Vysielanie na  RTVS alebo online na :http://tour-de-france.sk/eshop/content/6-online-tv
od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:40        
 
zdroj: letour.fr,cycling-info.sk