All for Joomla All for Webmasters

Nová kolekcia tour de france 2017

5. etapa Tour de France 2017

Aj keď piata etapa obsahovala prvý horský dojazd na podujatí, ktorý bol veľmi očakávanou udalosťou a mal ukázať v maximálnom vypätí favoritov na titul, na štarte mimoriadne rezonovala diskvalifikácia Petra Sagana.
 
Bora - Hansgrohe ešte včera podal oficiálny protest proti tomuto rozhodnutiu, ale ten nebol akceptovaný, a svetový šampión na Tour de France skončil. Toto rozhodnutie, ako aj včerajší incident, vyvolali obrovské emócie, ktoré vo veľkej miere považovali trest pre Petra Sagana za príliš tvrdý. Rozhodcovia však nastavili tvrdý meter a teraz budú pod veľkým tlakom, ako budú posudzovať prípadné ďalšie kolízie. V každom prípade Stará dáma stratila jedného z najdôležitejších protagonistov, ktorý za turbulentných okolností uvoľnil trón v bodovacej súťaži. 
 
Fabio Aru pretavil svoj odvážny útok na získanie etapového triumfu, keďže za ním sa taktizovalo. Na druhej priečke finišoval Daniel Martin, potom prišiel do cieľa Chris Froome a hneď za ním Richie Porte. Na najlepších nestačil Alberto Contador a zaostal aj Nairo Quintana. So stratou zakončil etapu aj Geraint Thomas, ktorý tak prišiel o žltý dres. 
 
Na cieľovom stúpaní sme najskôr videli vyčkávaciu jazdu, ktorú spôsobil aj silný výkon tímu Sky. Ako jediný sa odhodlal narušiť tento vrchársky vláčik Fabio Aru, ktorý bol za statočnosť odmenený svojím prvým triumfom na Tour de France. Taliansky pretekár sa ukázal vo veľmi dobrom svetle už na Dauphiné a po dnešku je jasné, že na Starú dámu prišiel vo svojej najlepšej forme. Po svojom útoku udržal za sebou všetkých favoritov a táto jeho sila z neho robí veľmi zaujímavého borca pre celkovú klasifikáciu. 
 
Druhý v poradí Daniel Martin stratil šestnásť sekúnd a potvrdil, že podobné dojazdy mu veľmi sedia. Pred vrcholom ukázal svoj silný finiš a špurt do kopca, ale na jeho škodu bol pred ním ešte jeden súper. V každom prípade má na čom stavať v nasledujúcich horských etapách.
 
V sledovanom súboji Froome - Porte sa presadil prvý menovaný, ale to len vďaka svojej lepšej koncovke. Ani jeden z nich nedokázal vytvoriť na trati väčšiu selekciu a zároveň eliminovať útočiaceho Arua. Britský pretekár si tak udržal pred svojím hlavným súperom 39-sekundový náskok v GC a obliekol sa do žltého dresu. Dnes mu boli k dispozícii všetci spolujazdci, vrátane Thomasa, ktorý sa znovu ocitne v pozícii super-pomocníka.
 
Richie Porte počas etapy vyčerpal všetkých svojich kolegov, ale želaný benefit v podobe etapového triumfu z toho nevyťažil. Ukázal však veľmi dobrú výkonnosť, keďže finišoval pred viacerými súpermi, ale na Frooma nestiahol žiadny čas. A to bude povzbudenie pre nového majiteľa maillot jaune.
 
Na prudkom kopci predviedol pekný výkon Romain Bardet, po prvom Froomovom útoku sa dokázali vrátiť späť Yates, Urán a Contador, ktorí nakoniec nestratili veľa času na nového lídra s Portem, ale za víťazným Aruom zaostali takmer pol minútu. V samom závere sa dostal do problémov Nairo Quitnana, ktorému nesadol tento intenzívny vstup, a z hlavných kandidátov na titul obišiel najhoršie. Juraj Sagan prišiel do cieľa so stratoi šestnásť minút.
Pelotón sa dostal do blízkosti pohoria Vogézy, čo tvorcovia trasy využili na to, aby tretíkrát v histórii pretekov postavili finiš na vrchole kopca  La Planche des Belles Filles. V roku 2012 tu získal svoje prvé víťazstvo na TdF Chris Froome a o dva roky neskôr bol na tomto vrtkom stúpaní najrýchlejší Vincenzo Nibali. Počas piateho dňa bude všetka pozornosť a energia smerovať len na cieľový kopec. Predtým si pretekári vyskúšajú lezecké nohy iba na krátkom výstupe Côte d’Esmoulières a menšie stúpanie sa nachádza aj bezprostredne pred hlavným vrchárskym číslom. La Planche des Belles Filles meria len necelých šesť kilometrov, ale na celej dĺžke sa objavujú sklony, ktoré prekračujú osem – deväť percent, no sú tu aj dvojciferné gradienty. Najprudší úsek sa vynorí tesne pred páskou, kde sa cesta zdvihne na dvadsať percent. Čaká nás mimoriadne intenzívne finále, hektický bude už príchod na cieľové stúpanie. Aj keď to nebude klasická lezecká bitka, v ponuke je len jeden kopec, a táto koncovka sadne vrchárom s dobrým zrýchlením, na La Planche des Belles Filles uvidíme prvé porovnanie formy favoritov na titul.
 
Vysielanie na RTVS alebo online na :http://tour-de-france.sk/eshop/content/6-online-tv
od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:50
 
zdroj: letour.fr