All for Joomla All for Webmasters

Nová kolekcia tour de france 2017

21. etapa Tour de France 2017

V samotnom finále sme videli pozičnú bitku o poslednú zákrutu, ktorú vyhrala Kaťuša - Alpecin, keďže mala na čele balíka svojho jazdca, ale na druhej priečke tadiaľ prebehol Dylan Groenewegen. Holandský borec sa potom veľmi skoro dostal na vedúcu pozíciu, ale po skvelom špurte sa udržal na tejto priečke až do cieľa. Groenewegen začal špurtovať takmer okamžite po poslednej zákrute, čo je obdivuhodný výkon. Výkonnostne na neho nestačili Kristoff a Boasson Hagen, naopak, André Greipel sa javil ako rýchlejší, ale vyštartoval dopredu neskoro.
 
Tohtoročná trasa Tour de France bola zvláštna. Neobsahovala množstvo horských etáp zakončených vyzývavými stúpaniami, ale ani neponúkala veľkú porciu časovkárskych kilometrov. Hlavní protagonisti tak nemohli presne naprogramovať svoju stratégiu, ale museli čakať, ako sa bude situácia vyvíjať a reagovať priamo počas pretekov.
 
Očakávané lavírovanie medzi útočnou cyklistikou, ktorá mala spôsobiť nestabilitu v GC, a ovládnutím tohto nevýrazného profilu zo strany silného tímu, sa jednoducho nekonalo. Lebo tím Sky. Vyrovnané súboje v kopcoch hrali do kariet Chrisovi Froomovi, ktorý mal po ruke dve časovky, a túto príležitosť dokonale využil. Na Rigoberta Urána v nich získal 76 sekúnd, na Romaina Bardeta dokonca 2:36, a obidvaja museli zostať frustrovaní, že tento stratený čas sa nedal získať späť v kopoch. Lebo tím Sky.
 
 
Chris Froome znovu odviedol na Starej dáme bezchybnú prácu a tentoraz zvíťazil aj bez toho, aby predviedol čo i len jeden typický útok v kopcoch. Nemusel útočiť, lebo to nedokázali ani ostatní favoriti, keďže val britského zoskupenia bol opäť neprekonateľný. Na štarte nevyvolával také obavy ako pred rokom, veď dovtedy nezískal ani jedno víťazstvo a na Critérium du Dauphiné predvádzal kolísavé výkony. Ale hneď v úvodnej časovke potvrdil, že Tour de France je pre neho úplne iné javisko.
 
Froomovi súperi museli v Düsseldorfe spozornieť, že  nebude ľahšou korisťou, ako si možno mysleli, pretože od prvého dňa ich posunul do defenzívnej pozície. A keď obhajca prvenstva zvládol aj La Planche a Chambéry, cesta pre nich zostala zatvorená aj v kopcoch, pretože Froome mal pri sebe mimoriadne silnú kohortu. Jazdci tímu Sky nedovolili odhaliť skutočnú formu svojho kapitána v boji muža proti mužovi v rozhodujúcich etapách. Len raz si musel Froome poradiť bez svojich kolegov, ale na Mont du Chat ho žiadny konkurent nebol schopný dostať do úzkych. Preto musel byť na tom fyzicky dobre, teda aspoň tak dobre, aby vždy prišiel do cieľa po boku svojich konkurentov. A to bol jeho hlavný benefit, že v horách ho nikto nedokázal odpojiť.
 
Preto mu stačilo sledovať vybraných jazdcov a sústrediť sa na záverečnú časovku. A toto mu vyšlo dokonale. Jediný neistý finiš ukázal na Peyragudes, no z celkového pohľadu to bol len osviežujúci vánok v klasifikácii. Chris Froome zvíťazil po pragmatickom výkone, keď ho parádne kryli jeho kolegovia, a on sám nemusel predviesť žiadny nadštandard. Menšie zrýchlenia ukázal na Mont du Chat, na konci deviatej etapy a pred vrcholom Izoardu, ale ani jedno z nich nemalo takú razanciu, akú predvádzal v ostatných ročníkoch. Musíme teda súhlasiť s tými pozorovateľmi, ktorí tvrdia, že Froome sa pri svojom štvrtom víťazstve veľmi nenadrel, ale zároveň sa nepredstavil v takej silnej podobe ako po minulé roky. A pred útokom na Vueltu to môžu jeho súperi čítať ako dobrú, ale aj zlú správu.
 
 
Rigoberto Urán potvrdil, že nezabudol jazdiť Grand Tour, veď podobný výsledok dosiahol naposledy pred tromi rokmi na Gire. Obrovskú radosť z jeho druhého miesta musel mať Jonathan Vaughters, ktorý na začiatku tejto sezóny vyhlásil, že po skúsenosti z roku 2016 sa bude Urán zameriavať na jednorazovky, pretože počas trojtýždňových pretekov mu dochádzajú sily v posledných dňoch. Ale kolumbijský cyklista na Tour šliapal ako hodinky, bez akýchkoľvek výkyvov, preto ho veľmi mrzel výkon z úvodnej časovky, kde stratil na Frooma výrazných 51 sekúnd. A to bolo rozhodujúce vo vyrovnanom priebehu v horách.
 
Potom však nabehol na neochvejný rytmus, keď ho nedostali do problémov žiadne profily či situácie. Už na La Planche finišoval medzi najlepšími, ale kandidátom na pódium sa stal na konci prvého týždňa v Chambéry, kde uchmatol etapový triumf a ukázal parádnu lezeckú formu. Podľa niektorých súperov následne začal kalkulovať, aby nestratil šancu na stupne víťazov, pretože ani raz neútočil v kopcoch, čo bola pravda, ale na druhej strane Urán sa snažil len využiť svoje silné stránky. A medzi tie patrí aj kvalitný finiš. Okrem etapového triumfu tak získal aj dve druhé miesta v horských previerkach, čím si polepšil o pekných 22 bonusových sekúnd.
 
Jazdec tímu Cannondale - Drapac veľmi potreboval takýto výsledok, veď má stále len tridsať rokov a pred sebou ešte niekoľko účastí na Grand Tour. Na tohtoročnej Starej dáme boli jeho hlavným benefitom silné a stabilné výkony v kopcoch, ale veľmi dobrý výkon predviedol aj v záverečnej časovke. Urán nepatrí medzi tých jazdcov na GC, ktorí by mali problémy s jazdou proti chronometru, aj keď už nejazdí časovky na takej mimoriadnej úrovni ako v sezóne 2014.
 
 
Romain Bardet bojoval na trati ako lev až do posledných horských etáp, čo ho takmer pripravilo o pódium. Domáca nádej chcela nadviazať na minuloročnú druhú priečku, ale v priebehu pretekov opakoval, že na striebornej pozícii už finišoval, teraz chce vyhrať celú Tour. V deviatej etape predviedol Ag2r výborný tímový výkon a Bardet zaútočil v záverečnom klesaní, ale v dlhom dojazde mu osamotenému neprialo šťastie. Od tejto chvíle sa čakalo, čo ďalšie vymyslí francúzska partia. Niekoľkokrát sa im podarilo demonštrovať svoju kvalitu, ale bez želaného výsledku, Froome odolával. Čerešničkou na torte bol Bardetov víťazný špurt do kopca na Peyregudes. 
 
Na jeho výkone bolo sympatické, že sa snažil hľadať cestu do žltého trička. Ale po spomínanej deviatej etape ho tím Sky strážil ešte starostlivejšie a okrem toho sa pokúšal vyčerpať jeho spolujazdcov. Francúzsky borec doslova bojoval do posledného dychu. Na Galibieri predviedol niekoľko zrýchlení, ale líder pretekov ich eliminoval, a na Izoarde vyšťavil sám svoju zostavu, ale pamätný útok sa mu nepodarilo zrealizovať. Práve naopak, alpské etapy ho natoľko vyčerpali, že z marseillskej časovky sa stala holá bitka o pódium.
 
Na konci pretekov musel byť sklamaný, že takáto porcia časovkárskych kilometrov vytvorila veľké rozdiely aj na stupňoch víťazov a že sa preteky nerozhodli v kopcoch. Ak chce získať v nasledujúcich rokoch maillot jaune, nemôže sa spoliehať na to, že svoje výkony v jazde proti chronometru dokáže eliminovať v kopcoch. Lebo tím Sky.
 
 
Mikel Landa ako víťaz vrchárskej súťaže na Gire mal byť dôležitým členom podporného tímu Chrisa Frooma, ale baskický rodák si aj tak našiel cestu, ako si vynútiť pozornosť. Po odstúpení Gerainta Thomasa v deviatej etape sa stal rozhodujúcim pomocníkom staronového víťaza pretekov a presne finiš v meste Chambéry ukázal, že Landa bude veľmi silný aj na Starej dáme. Na konci prvého týždňa sa dostal do Top 10 a ako jeho výkonnosť stúpala, posúval sa aj v poradí. A nakoniec len veľmi tesne neskončil na stupňoch víťazov, čo bolo jeho veľkým želaním. 
 
Bol to práve on, kto na Galibieri a Izoarde úspešne strážil žltý dres, čo bola veľká vzpruha pre samotného Frooma a pre súperov nezdolateľná prekážka. Super-Landa sa predvádzal vo vynikajúcej forme v horách, nikto nemôže mať pochybnosti, že v tomto smere patrí do exkluzívnej svetovej špičky. Lenže práve preto máva na najväčších pretekoch vysoké ambície, čo potvrdil útokom v trinástej etape, po ktorom si razantne vylepšil pozíciu v GC. Po absolvovaní ťažkého Gira sa takmer dostal na pódium, čo muselo byť pre neho len ďalším potvrdením toho, že na Grand Tour musí jazdiť ako líder tímu.
 
        
Fabio Aru bol prekvapený zo svojich výkonov, ktoré predvádzal na Dauphiné, preto mal na Tour de France veľmi vysoké ambície. Taliansky pretekár je prototypom na trojtýždňové podujatia a túto svoju danosť predvádzal dlhý čas, ale podobne ako pred rokom mu nevyšiel posledný súťažný blok. Tentoraz ho zastavila choroba, dovtedy bol vážnym kandidátom na stupne víťazov.
 
Na konci piatej etapy predviedol pripravený útok na La Planche a tešil sa z prvého triumfu na Starej dáme. Od toho momentu držal pozíciu na pódiu až do alpských previerok, ktoré mali byť jeho najväčšou zbraňou, ale zhodou okolností práve tu sa prepadol na konečnú piatu priečku. Medzitým však získal žltý dres na dva dni, čo bol pre neho výnimočný okamih. Je škoda, že sme ho nevideli v plnej zbroji v posledných horských etapách, tím Sky by bol pod väčším tlakom, ak by útočil aj Aru. V každom prípade taliansky borec získal počas dvoch účastí na TdF neoceniteľné skúsenosti, ktoré v budúcnosti určite zúročí.
 
   
Daniel Martin si veril na horské etapy, o čom nás presvedčil takmer na každom dôležitom kopci, ale lepila sa mu smola na päty. Veľmi dobrý finiš predviedol na La Planche, ale etapový triumf mu uchmatol odhodlaný Aru. Na konci deviatej etapy sa schyľovalo k šprintérskej koncovke elitných vrchárov, ale v poslednom zjazde ho zhodil na zem Porte. A írsky borec stratil ďalšiu šancu na víťazstvo a okrem toho mal bolesti po páde.
 
V útočnom prevedení sa ukázal na konci trinástej etapy, keď parádne rozohrial skupinu favoritov na poslednom kopci, a potom sa snažil oživiť akciu aj na Galibieri, ale alpský obor ho pred vrcholom zhypnotizoval a v klesaní stratil dôležitý čas. A nedarilo sa mu ani na konci šestnástej etapy, keď doplatil na delenie balíka na vetre. Daniel Martin prežil veľmi hektickú Tour, keď ukázal svoju živelnosť a nebojácnosť v kopcoch, čím sa môže pochváliť len veľmi málo jazdcov na GC, ale na druhej strane nešťastné momenty a zbytočné straty ho vypojili z hry o pódium. Jeho aktívny prístup dokázal rozčeriť stojaté vody favoritov a za to si vylepšil svoje maximum na Starej dáme o tri priečky. Možno mal naviac, ale na ďalší posun bude mať ešte príležitosť.
 
  
Simon Yates chcel po minulom roku udržať biely dres v rodine, čo bol jeho hlavný zámer. Ak by sa mu podarilo vyhrať súťaž do 25 rokov, bolo takmer isté, že obsadí vysokú priečku aj v klasifikácii. Britský jazdec sa obliekol do bieleho na La Planche, a už ho nepustil z ruky, a po tomto dojazde sa posunul na šieste miesto v GC. A v okolí tejto pozície sa pohyboval až do Paríža, kde napokon skončil siedmy. Počas celých pretekov sa snažil udržať v skupine favoritov.  Dobre zvládol ťažkú etapu končiacu v Chambéry, Pyrenejami prebehol bez zaváhania, ale problémy mu robili alpské predstavenia, keďže dlhé a vytrvalostné previerky mu veľmi nesedia. Ale jeho biely dres nebol nikdy v ohrození. Simon Yates splnil svoju misiu, mrzieť ho môže len skutočnosť, že nedokázal zabojovať o etapový triumf.
 
       
Louis Meintjes vyrovnal svoj minuloročný výsledok, no tentoraz nemal k dispozícii toľko horských etáp, kde by naplno rozbalil svoje kvality. Juhoafrický jazdec má silné lezecké nohy, preto potrebuje dlhé a náročné kopce, aby mohol vyniknúť. Preto nikoho neprekvapí, že najlepšie výkony v tohtoročnej edícii predviedol v prvej pyrenejskej etape a v Alpách. Poslednýkrát mohol bojovať o biely dres, ale v tomto smere doplatil na slabší vstup do pretekov. No keď sa dostal do tempa, v poradí si len polepšoval. Louis Meintjes je talentovaný jazdec, ktorý je výborný v kopcoch a zvláda trojtýždňovú záťaž, preto budeme zvedaví, či sa v ňom prebudí aj víťazný inštinkt.
 
 
Alberto Contador si predstavoval, že skončí na inom póle najlepšej desiatky. Jeho sebavedomie a fyzický stav výrazne ovplyvnili po dva pády v deviatej a jedenástej etape, ktoré na ňom zanechali značné šrámy. Na pohode mu nemohlo pridať to, že takéto komplikácie sa mu prihodili vo veľmi dôležitej etape končiacej v Chambéry, kde stratil šancu bojovať o stupne víťazov. Musela to byť veľká rana pre dvojnásobného víťaza TdF, ale napriek tomu nezložil zbrane. V sedemnástej etape sa pokúsil získať etapový triumf, no doplatil na to, že musel dobiehať hlavný únik. V konečnom meradle finišoval na deviatej priečke, čo sa mu ešte nestalo, ale náladu mu môžu vylepšiť jeho výkony v trinástej etape, na Croix de Fer a v záverečnej časovke, čo ho povzbudí pred očakávanou účasťou na Vuelte.
 
 
Warren Barguil má za sebou perfektnú Tour už len z toho dôvodu, že predchádzajúce účasti na TdF mu veľmi nevyšli. A teraz si získal francúzskych fanúšikov ziskom bodkovaného dresu, dvomi víťaznými etapami a spolu s tým aj prienikom do najlepšej desiatky. Barguil patrí do novej generácie francúzskych jazdcov a podľa mnohých je spomedzi nich najtalentovanejším vrchárom. A teraz to naplno potvrdil. Jeho zámerom bolo ovládnuť vrchársku súťaž, preto trpezlivo zbieral body na prémiách a starostlivo si vyberal, v ktorej etape vyrazí do úniku. V tejto súťaži si veľmi rýchlo vybudoval rešpekt a jeho hviezda stúpala aj po dvoch víťazstvách. Najskôr prežil milimetrové sklamanie v Chambéry, ale v druhej pyrenejskej etape a najmä na Izoarde už mohol naplno oslavovať. Warren Barguil potvrdil, že s čistou hlavou a potrebnými nohami patrí medzi najlepších jazdcov na svete a teraz si právom užíva veľký úspech. Ale ako to býva zvykom v týchto prípadoch, uplietol na seba bič v podobe dychtivých francúzskych priaznivcov.
 
Krátky opis trasy:
Oslava hrdinov Tour de France sa nemôže odohrať inde ako na Champs-Élysées, výnimočná etapa si zaslúži aj štýlové prostredie. Pelotón sa vydá na poslednú výpravu z mestečka Montegron, a práve na tomto mieste odštartovala vôbec prvá etapa Starej dámy v roku 1903. Finále pretekov sa uskutoční na známom 7-kilometrovom okruhu, cez ktorý sa prebehne osemkrát. S blížiacim sa cieľom budeme svedkami mnohých útokov, ale šprintéri milujú Champs-Élysées a nebudú chcieť prehrať na domácom ihrisku.                   
 
Vysielanie na RTVS alebo online na :http://tour-de-france.sk/eshop/content/6-online-tv
od 16:30 štúdio, následne živý prenos 
 
 
 
zdroj: letour.fr
 

Táto webová stránka používa súbory cookies potrebné na poskytovanie funkčnosti stránky a vylepšovanie užívateľskej skúsenosti. Ďalším prehliadaním webu súhlasíte s používaním súborov cookies