All for Joomla All for Webmasters

Nová kolekcia tour de france 2017

8. etapa Tour de France 2017

Podľa predpokladov ôsma etapa skončila v rukách utečencov, ale tí si to vydreli viac, ako očakávali. Trvalo asi osemdesiat kilometrov, kým sa vytvoril rozhodujúci únik, ale ten bol až príliš veľký, takže bitka o vedúce pozície pokračovala aj ďalej. Rozhodujúca skupina sa vytvorila až na predposlednom kopci, ale ani vtedy si nemohli byť útočníci istí svojím úspechom, pretože tím Sky v balíku držal malý rozdiel medzi skupinami. Ale nakoniec bolo úniku dopriate a presadil sa domáci jazdec. 
 
Lilian Calmejane rozumne šetril sily v brejku a ukazovať sa začal len v samotnom závere. Keď prišiel na posledný kopec vo vedúcej skupine, na nič nečakal a po útoku sa osamostatnil na čele pretekov ďaleko pred cieľom. Ako 24-ročný ukázal na konci veľkú kvalitu a nielenže svoj výkon pretavil do zisku bodkovaného dresu, ale mal ešte dostatok energie a najmä vôle, keď prekonal aj kŕče, aby získal svoje premiérové víťazstvo na Starej dáme. Calmejane tak môže nadviazať na tradíciu francúzskych útočníkov, veď v minulom roku vyhral podobným spôsobom etapu na Vuelte.
 
V dobrej forme sme videli jazdiť aj Roberta Gesinka, ktorý to určite vyskúša aj v nasledujúcich etapách, aby sa presadil v brejku. Warren Barguil mal rozohranú partiu na zisk vrchárskeho trička, ale na poslednom kopci už nemal potrebnú silu, aby získal rozhodujúce body. Ale aj francúzsky jazdec ukázal sympatický výkon, čo bude chcieť využiť v prichádzajúcich horských previerkach. Na tretej priečke finišoval Guillaume Martin, ktorý veľmi dobre pozná tento dojazd. Pred niekoľkými týždňami na podujatí Tour de Jura obsadil v tejto koncovke druhé miesto.
 
Medzi favoritmi na titul sme nevideli žiadnu akciu. Znovu podal výborný výkon tím Sky, ktorý kontroloval v pelotóne celú druhú časť etapy a okrem toho mal dvoch jazdcov v úniku. Vrchári britského celku si nenechali ujsť ani posledné stúpanie, ktoré prekonali bez najmenších problémov na čele balíka, takže svojho lídra dostali do cieľa bez ťažkostí.
 
Marcel Kittel zvýšil svoj náskok na čele bodovacej súťaže. Pred Démarom zvýšil náskok na štyridsať bodov, francúzsky jazdec prežil na trati peklo, ale do cieľa prišiel v časovom limite. Ale zajtra bude trpieť ešte viac. Biely dres udržal Simon Yates a novým držiteľom bodkovaného dresu sa stal dnešný víťaz etapy, ale zajtrajšia previerky ponúka niekoľko ťažkých stúpaní, takže je veľký predpoklad, že sa bude vo vrchárskej súťaži opäť prezliekať. Juraj Sagan prišiel do cieľa posledný so stratou štyridsať minút.
 
Krátky opis trasy:
Záver prvého týždňa prežijú pretekári v pohorí Jura a v ôsmej etape si vyskúšajú kopcovitý terén s tromi horskými prémiami, ale nebude sa finišovať na vrchole stúpania. Úplne plochých bude len úvodných tridsať kilometrov, potom sa cesta zvlní a následne prídu na rad dve horské prémie Col de la Joux a Côte de Viry. Rozhodujúce momenty uvidíme na stúpaní prvej kategórie Combe de Laisia Les Molunes. Tento kopec neobsahuje strmé úseky, sklony len výnimočne prekročia sedem percent, preto budeme zvedaví, či sa tu podarí vytvoriť rozdiely aj medzi kandidátmi na titul. O všetkom sa rozhodne na posledných jedenástich kilometroch, ktoré zostávajú do cieľa po prekonaní vrcholu. Ale nebude to priamy zjazd na pásku, ako to býva zvykom, ale v závere sa nachádzajú zvlnené úseky, čo môže vyprodukovať dramatickú bitku medzi favoritmi. A v tejto partii môže byť úspešný ten, ktorý má dostatočne agresívny štýl jazdy. Trasa je vhodná pre útočníkov do kopcov, ktorí majú peknú šancu na získanie etapového triumfu. Ak by sa im to podarilo, nadviazali by na Sylvaina Chavanela, ktorý  v Station des Rousses zvíťazil po sólovom útoku v roku 2010.    
 
Vysielanie na RTVS alebo online na :http://tour-de-france.sk/eshop/content/6-online-tv
od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:30 
 
zdroj: letour.fr