All for Joomla All for Webmasters

Nová kolekcia tour de france 2017

12. etapa Tour de France 2017

Na finálnej stene sme nevideli žiadne útoky zo strany najväčších favoritov, rozhodlo sa až na cieľovej páske a prudkých úsekoch, kde bol najsilnejší Romain Bardet. Druhý skončil Rigoberto Urán, na tretej priečke finišoval Fabio Aru a práve taliansky jazdec dokonale využil problémy Chrisa Frooma, ktorý sa poriadne vytrápil na záverečných brutálnych úsekoch, a obliekol sa do žltého. Líder tímu Sky zaostal v cieli 22 sekúnd. Nairo Quintana a Alberto Contador stratili cez dve minúty.
 
Krátke preview etapy:
Po dvoch jednoduchých dňoch sa znovu rozbehne súboj o celkovú klasifikáciu. Na pretekárov nečakajú také strmé kopce ako v deviatej etape, prvé pyrenejské predstavenie však ponúka lezecký maratón, ktorý zvládnu len tí najodolnejší lezci. Etapa ponúka jeden z troch tohtoročných finišov na vrchole stúpania, ale výstup na Peyragudes je veľmi krátky. Preto môže víťazstvo skončiť v rukách utečencov. Len tím Sky má potrebnú silu, aby eliminoval vedúcu skupinu na takomto profile, ale ak sa nedostanú dopredu nebezpeční jazdci, britská zostava nemusí jazdiť proti brejku. V deviatej etape sa ukázal vo výbornom svetle tím Ag2r, uvidíme teda, akú taktiku zvolí spoločne s Bardetom, či sa aktuálne tretí muž poradia bude chcieť zamerať na etapový triumf. Bude zaujímavé sledovať, kto sa dostane do vedúcej skupiny. Víťazný únik môže podniknúť len silný lezec, ale úvodné kilometre sa odohrajú na rovine, takže nie všetci záujemcovia sa objavia na čele pretekov. Benoot, Barguil, Pinot, Roglič, Rolland alebo Roche budú veľmi nepríjemní, ak sa im podarí dostať do vedúcej skupiny.
 
V deviatej etape sme videli, ktorí z favoritov na titul majú najlepšiu formu, a inak by tomu nemalo byť ani tentoraz. Všetci veľmi dobre vedia, že bude náročné zbaviť sa Frooma na tempárskych kopcoch. Niečo prekvapujúce môže vymyslieť Romain Bardet, ktorí to môže vyskúšať v zjazdoch. Ak by prišla do cieľa malá skupina favoritov, pripravený finiš sa hodí pre Daniela Martina, ktorí je zo všetkých favoritov najvýbušnejší a v uplynulých dňoch ukázal potrebnú lezeckú formu, aby sa udržal v hlavnej skupine. Nesmieme zabúdať ani na Rigoberta Urána, ktorý momentálne disponuje veľkým sebavedomým, a aj on je vrchár s dobrou koncovkou. Budeme zvedaví, čo vymyslí Astana, ktorá má dvoch pretekárov v Top 5. Z tejto situácie môže vyťažiť najmä Fuglsang, Aru bude pravdepodobne ostražitejšie strážený. Chris Froome má veľmi dobre zmapovaných súperov a pri sebe kvalitnú podporu do kopcov, čo mu musí dodať pohodu pred takouto etapou. Navyše, pred piatimi rokmi tu predviedol výborný výkon ako Wigginsov pomocník, takže pred nasledujúcou vrchárskou previerkou nebude mať obavy. Alberto Contador môže mať pred sebou ďalší náročný deň v horách, pretože má za sebou niekoľko pádov a ani jeho nohy nefungujú tak, ako by si želal. Nairo Quintana bude dúfať, že v kopcoch nájde ten správny rytmus, inak sa mu výrazne vzdiali kvalitný výsledok v GC.              
 
 
Krátky opis trasy:
Úvodná pyrenejská bitka sa odohrá na osvedčenom finále, rovnaký dojazd bol použitý aj v roku 2012, kde vyhral po dlhom útoku Alejandro Valverde. Prvá časť etapy sa uskutoční na jednoduchom profile, ale obraz hry sa zmení, akonáhle sa postaví do cesty stúpanie Col de Menté. Cyklisti tu nájdu sklony v okolí deviatich percent a hlavnou úlohou toho kopca bude kumulácia únavy pred samotným finišom. Potom bude treba ešte 35 kilometrov, aby predviedol svoj vplyv Port de Balés. Dlhé a rovnomerne náročné stúpanie bude zdatnou vytrvalostnou previerkou, jeho najťažší úsek začína päť kilometrov pred vrcholom. Aj tento kopec využijú niektorí favoriti na vyčerpanie konkurentov, ale organizátori ho zaradili z toho dôvodu, aby motivovali niektorých z nich k dlhému útoku. Po prekonaní HC kategórie nasleduje 15-kilometrové klesanie a rozhodujúce previerka Col de Peyresourde. Toto priamočiare stúpanie nevybočí zo svojho pravidelného rytmu na celej  dĺžke a vyhovuje vrchárom, ktorí majú radi stabilné tempo. Etapa však nevyvrcholí na Peyresourde, ale po krátkom zjazde sa musia cyklisti dostať do lyžiarskeho strediska Peyragudes, kam vedie ďalších 2400 metrov do kopca. Uvidíme, či sa splní želanie organizátorov na útočná jazdu zo strany favoritov, ale jedno je isté, že na čele pretekov zostanú iba najlepšie pripravení jazdci, lebo finále bude unavujúcou záležitosťou.
 
Vysielanie na RTVS alebo online na :http://tour-de-france.sk/eshop/content/6-online-tv
od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:30 
 
zdroj: letour.fr